Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google+'da Paylaş
Yazarlar Yazar olmak ister misiniz?

Çalkantılı Bir Dönemde Galatasaray

25/03/2017Muhammed MuratUEFA’nın ortaya koyduğu finansal fair play çerçevesinde yeni sezona başlanmasından dolayı yola Riekerink ile devam eden Galatasaray, Nisan ayına girilirken kendisini bir hayli sıkıntılı bir sürecin içinde buldu. Her ne kadar başarılı bir yılı geride bırakmış olsa da, hemen hemen bütün futbol otoriteleri “Riekerink büyük takımın hocası değil” diyordu. Bundan dolayı bu tutum bir hayli riskliydi aslında. Ancak herkesin bildiği gibi Wesley gerçeği vardı takımda. Riekerink demek Sneijder demekti çünkü.

Ligin ilk 23 haftasına bakıldığında hemen hemen hiçbir maçta tam anlamıyla kendisini gösteremeyen bir takım vardı sahada. Gerek oyuncu kalitesi gerekse anlayıştan kaynaklanan bu tutumdan dolayı “yönetim istifa” sesleri yükseldi Türk Telekom Arena’da. Her zamanki gibi ilk giden hoca oldu Florya’da. Karabükspor’un “başarılı” olarak lanse edilen hocası Tudor’u getirmek ise birçok kesim tarafından şüphe ile karşılandı. Oyun tarzı beğenilse de taklitten ibaret olduğu biliniyordu. Conte’nin Chelsea’sini yapmaya çalışıyor eleştirisi haksız sayılmaz. Oynatılan üçlü savunma ve orta sahada yeterli elemanı yok takımın. Kante, Matic ikilisinin yaptığı işi, Tolga ve Selçuk’tan beklemek ne kadar gerçekçi?

Tudor’un beş maçta 7 puan toplaması ise yönetime yapılan eleştirileri daha da arttırdı. Hemen hemen her gün istifalar ile sarsılan Galatasaray yönetiminin daha fazla dayanabileceğini de sanmıyorum. Yaz aylarında erken seçim olma ihtimali çok güçlü. Çünkü sadece alınan kötü sonuçlar ve şampiyonluk değil, aynı zamanda UEFA kriterleri de son derece riskli bir vaziyette. Bilindiği gibi bir yıl Avrupa’ya katılmama cezası alan Galatasaray’ın uyması gerekli olan birtakım şartlarda bulunmakta. Bunlardan bir tanesi toplam maaşın 65 milyon Euro’yu geçmemesidir. Ancak hem ülke ekonomisinin etkisiyle artan döviz kurundan dolayı hem de ilginç transferlerden dolayı bu durum pek mümkün gözükmüyor. Bu sene de bütçesinden eksi verecek olarak Galatasaray’ın önümüzdeki yıl Avrupa’ya gitmesi de zor görünüyor. Kriter konusunda oldukça sert olan UEFA ile yapılan görüşmede döviz kurunun olağandışı artması bir mazeret olarak sunuldu. Ancak UEFA, döviz ile yapılan borçlanmanın sonucunda bunun bir risk alımı olduğuna karar vererek mazeretlere geri çevirdi. Bundan dolayı da dövizin her geçen gün artması Galatasaray’ın umutlarını biraz daha kırıyor.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google+'da Paylaş
Spor Kahvesi'nde söz sende!
Spor yazarı olmak için tıkla.
comments powered by Disqus
Yazar Olmak İçin Tıkla

Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi'ndeki Rakibi Belli Oldu

Beşiktaş'ın Muhtemel Rakipleri Belli Oldu

Kocaman'dan Yıldırım'a Güldüren Satış

Kartal’dan Carlos Tevez Hamlesi

Beşiktaş'ın Vida Transferinde Son Durum
Takip et: @spor_kahvesi