Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google+'da Paylaş
Yazarlar Yazar olmak ister misiniz?

Stockholm'e Giden Dikenli Yollar

22/04/2017Doğukan BeykozTüm dünyanın gözü, bu akşam Vodafone Arena’da oynanacak olan Beşiktaş Lyon mücadelesine çevrilmiş durumda. Dünya spor kamuoyu, son yıllarda hücum futbolu felsefesini benimsemeyi başaran bir Türk takımını dikkatle takip ediyor. Slaven Bilic ile yep yeni bir kolej havasına bürünen Beşiktaş, tecrübeli Şenol Güneş ile yıllardır hasretini çektiği şampiyonluk kupasını hiçbir şaibeye yer vermeden kaldırmayı başardı. Bu doğrultuda yönetimi ve taraftarı ile tam bir konsensus kuran Beşiktaş, gözünü Uefa kupasına dikmiş durumda.

Kritik mücadele öncesi Beşiktaş cephesindeki en önemli sorun; Marcelo’nun yokluğunda savunmanın nasıl performans göstereceği. Yeterince forma şansı bulamayan Mitrovic, Beşiktaş’ın kaderinde belirleyici bir rol oynayacak. Tam da bu noktada Beşiktaş taraftarının sükunet içerisinde olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü Mitrovic, gerek milli takım gerekse oynadığı kulüplerde oldukça başarılı bir grafik yakalayan savunma oyuncusu. Özellikle oyun kurulumunda maharetlerinin bulunduğunu unutmamak gerek.

Lyon maçı öncesi diğer bir detay ise Quaresma’nın yeniden forma giyecek duruma gelmiş olması. Bilindiği üzere Quaresma, Trabzonspor ile oynanan kritik maçta sakatlanmış ve Fransa’ya götürülmemişti. Beşiktaş bu mücadelede, hücumlarını sahanın her iki kanadına yayamamış ve Babel’e büyük yük binmişti. Bu noktada Quaresma’nın dönüşüyle Beşiktaş, efektif futbolunu daha geniş bir alana yaymayı başaracaktır.

Yazımın ikinci bölümünde ise Beşiktaş’ın oynayacağı tarihi müsabaka öncesi akıllara belki de hiç gelmeyen noktalara dikkat çekmekte fayda görüyorum.

Fabri Beşiktaş’a İyilik mi Yoksa Kötülük mü Yaptı?

Uzun yıllardır kalesinde beklediği performansı bir türlü yakalayamayan Beşiktaş, bu sezon Fabri sayesinde istikrarın kapısını araladı derken, Lyon ile oynana ilk mücadelede beklenmedik bir gelişme yaşandı. Tüm spor kamuoyunun takdirini kazanmayı başaran Lyon hücumcularını çalımlamaya kalkan Fabri, tarihi bir hata ile kalesinde golü gördü ve Beşiktaş 75 saniye içerisinde tipik bir Türk takımı gibi trajik hataları sonucunda sahadan mağlubiyetle ayrıldı.

Ancak benim burada dikkat çekmek istediğim nokta; Fabri’nin bu hatasını nasıl yorumlayabileceğimiz hususudur. Olası 1-1’lik beraberlik, Vodafone Arena’da oynanacak bugünkü kritik maçta Beşiktaş’ın rehavete kapılmasına ve genlerinde olmadığı üzere skoru koruma politikasına girip girmeyeceği yönünde. Bugün hepimizin Beşiktaş’tan beklentisi; en iyi yaptığı şeyi, yani hücum futbolu politikasını sahaya yansıtmasıdır. Beraberlik ile bu oyun psikolojisinden ister istemez uzaklaşmak zorunda kalacak olan Beşiktaş, Fabri’nin yaptığı tarihi hatayı fırsata çevirebilir.

Çarşı’da Eğlenmeden Maça Gidilir mi?

Kritik maç öncesi Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, basın mensuplarına yaptığı açıklamada; Beşiktaş taraftarlarının maçtan önce Tarihi Beşiktaş Çarşı’sına gitmemelerini rica etti. Tüm Beşiktaş tutkunlarının yakından bildiği üzere Beşiktaş taraftarları, eski adıyla İnönü yeni adıyla ise Vodafone Arena stadyumunda oynanacak müsabakalar öncesi muhakkak Çarşı’ya uğramaktadırlar. Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından takımlarını desteklemek adına Çarşı’ya akın eden taraftarlar, burada maç öncesi birlikte yemek yer, tezahüratlar ve pankartlar üzerinde çalışır ve dostluklarını pekiştirirler.

Fikret Orman Çarşı Ricası ile Neyi Hedefledi?  

Başkan Orman, basın mensuplarına yaptığı açıklama ile Beşiktaş taraftarlarının enerjisini tam anlamıyla sahaya yansıtmalarını istediğini dile getirdi. Bu yazımda bu konuya da değinmenin oldukça önemli olduğu kanısındayım. Sayın başkanın unuttuğu önemli bir nokta olduğunu düşünüyorum. O da şudur ki; cefakâr Beşiktaş taraftarı, hangi koşulda olursa olsun takımını desteklemekten asla vazgeçmeyecektir. Bu durumun örneğini görmek isteyenler 8-0 biten Liverpool maçının yansımalarına bakabilirler… Kısacası Çarşı’ya gitmeden maça gitmek, Beşiktaş taraftarının genlerine aykırı bir durumdur sayın başkan.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google+'da Paylaş
Spor Kahvesi'nde söz sende!
Spor yazarı olmak için tıkla.
comments powered by Disqus
Yazar Olmak İçin Tıkla

Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi'ndeki Rakibi Belli Oldu

Beşiktaş'ın Muhtemel Rakipleri Belli Oldu

Kocaman'dan Yıldırım'a Güldüren Satış

Kartal’dan Carlos Tevez Hamlesi

Beşiktaş'ın Vida Transferinde Son Durum
Takip et: @spor_kahvesi