Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google+'da Paylaş
Yazarlar Yazar olmak ister misiniz?

Dortmund'da Korkutan Son! Emre Mor'un Sessiz Ölüm Kalım Savaşı

15/05/2017Emre Mor, top kontrolündeki yeteneği, hücumdaki yaratıcılığı ve oyun zekasıyla tüm futbolseverleri büyüleyen bir oyuncu. Türk futbolunun geleceği için büyük önem taşıyan genç yıldızın gelişimi, bizleri de yakından ilgilendiriyor. Gelecekte Real Madrid’de oynamak istediğini ifade eden Emre’nin yetenekleri Santiago Bernabéu’da dahi yıldız olmak için yeterli fakat futbol sadece yetenekle oynanan bir oyun değil maalesef.

Sezon başında Danimarka’nın Nordsjaelland kulübünden Dortmund’a transfer olan Emre üzerinde büyük bir beklenti mevcut. Bu baskıyı yaratan genelde Türkiye'deki spor medyası ancak Dortmund kulübü de Emre'nin potansiyelinin farkında ve destek olmaya gayret ediyor. Fakat Emre'nin bizim için önemi ile Dortmund için önemi aynı düzeyde değil. Dortmund kulübünde Avrupa şampiyonu Raphael Guerreiro and Fransa’nın yükselen orta saha yıldızı Ousmane Dembele gibi yetenekler de mevcut.

Dolayısıyla, Emre'nin gelişimi Dortmund için önemli ancak vazgeçilmez değil. Örnek olarak, zorlu ilk 3 mücadelesi sebebiyle ilk 11’de daha deneyimli oyuncuları tercih eden Alman ekibi, Emre’nin sahada yeterince zaman almasına imkan vermedi. Emre'nin gelişmek için deneyim kazanması ve enerjisini daha akıllıca kullanmayı öğrenmesi şart. Futbol tarihi yüksek potansiyeli olan ama sonu hüsranla bitmiş oyuncularla dolu. Buna en acı örnek 2005'de Avrupa şampiyonu olan U17 milli takımımız. Bu örnek belki sert oldu ama futbolun ne kadar acımasız olduğunu göstermek adına önümüzde duran bir gerçek.

Emre’nin yetenekleri düzgün değerlendirilir ve geliştirilirse Emre’nin dünya yıldızı olması an meselesi. Ancak, Dortmund Emre’nin gelişimi için doğru ortamı maalesef sunamıyor. Emre’nin, gelişimini takımın geleceği için stratejik gören ve takımda Emre’ye daha çok serbestlik ve zaman tanıyacak bir kulübe gitmesi lazım. Dortmund geçmişte pek çok genç yeteneği yetiştiren ve dünya devlerine satan bir kulüp. Ancak Emre için zaman en önemli etken. Emre, eğer önümüzdeki 2-3 sene içinde futbolunu geliştirecek ilgiyi ve zamanı bulamazsa, maalesef iyi bir oyuncu olarak kalacak ama efsane olma şansını kaybedecek.

Emre’nin yetenekleri bir futbol efsanesi olmak için fazlasıyla yeterli ancak futbolda yetenek kadar, doğru zamanda doğru yerde olmak da büyük önem taşıyor.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google+'da Paylaş
Spor Kahvesi'nde söz sende!
Spor yazarı olmak için tıkla.
comments powered by Disqus
Yazar Olmak İçin Tıkla

Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi'ndeki Rakibi Belli Oldu

Beşiktaş'ın Muhtemel Rakipleri Belli Oldu

Kocaman'dan Yıldırım'a Güldüren Satış

Kartal’dan Carlos Tevez Hamlesi

Beşiktaş'ın Vida Transferinde Son Durum
Takip et: @spor_kahvesi