Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google+'da Paylaş
Yazarlar Yazar olmak ister misiniz?

Turkiye'nin Futboldaki Başarısızlığın 2 Temel Sebebi

23/05/2017Halil YurtseverFenerbahçe basketbolda tarih yazdı ve Avrupa'nın en büyüğü oldu. Bu başarısı gerçekten takdire şayan ve bize gösterdi ki aslına beklentiler öyle çok da uzaklarda değilmiş.

Fenerbahçe, kaliteli bir antrenör, doğru yerlere doğru transferler, azim, hırs ve mücadele ile nasıl bir takım olunurmuş tüm Türkiye'ye gösterdi. Peki bunu futbolda neden yapamıyoruz? Dünya yıldızı olarak gördüğümüz futbolcular neden Türkiye'de tam olarak konsantre olamıyorlar?

En temel sorunlardan biri, bana göre bu tip oyunculara gerektiğinden fazla değer vermemiz. Bu durum biraz da futbola aç olmamızdan kaynaklanıyor ve duygusal kararların bedelini farklı şekillerde ödüyoruz. Örneğin, yönetimler taraftarı heyecanlandırmak için fahiş rakamlarla transferler yapıyor, daha sonra da fair play olayına takılıyorlar. Bunun neticesinde puan silme, transfer yasağı gibi cezalarla karşılaşıyoruz. Öncelikle yönetimlerin acilen bu gereksiz harcamaların önüne geçmesi gerekli. 

Avrupa'da bu iş profesyonelce yapılıyor tabii. Scout ekipleri muazzam şekilde çalışıyor, raporlar sunuyor ve tüm bunların sonunda işine geliyorsa oyuncu transfer ediliyor. Bizim futbolda başarılar sağlayabilmemiz için en başta mali alanda başarılı olmamız gerekli. Bunun tek çaresi ise alt yapılara çok daha fazla önem verilmesidir.

Hatalı yabancı oyuncu politikaları ve alt yapıya önem verilmemesi, hem mali hem de sportif anlamda kulüplerimizde onarılması güç yaralar açıyor. Kulüp yönetimlerinin bir an önce stratejik bir vizyon ortaya koyması gerekiyor. Aksi taktirde kimse oynanan bu futboldan bir cacık beklemesin!!!

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google+'da Paylaş
Spor Kahvesi'nde söz sende!
Spor yazarı olmak için tıkla.
comments powered by Disqus
Yazar Olmak İçin Tıkla

Lucescu Cephesinden Gelen Galatasaray Açıklaması Dengeleri Değiştirdi

Çankaya Belediyesi'nden Fatih Terim'i Üzecek Haber

Aman Terim Görmesin. Bu Fotoğraf Ortalığı Karıştıracak

Mehmet Demirkol, Milli Takım'ın Yeni Hocasını Açıkladı

Galatasaray'dan Sızan Haberler Yeni Bir Fatih Terim Dönemine İşaret Ediyor
Takip et: @spor_kahvesi