Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google+'da Paylaş
Yazarlar Yazar olmak ister misiniz?

Kocaman Nefes

29/07/2017Ferhat Tepebaşı


Fenerbahçeliler için 2016-2017 sezonu acilen unutulması gerekilen kötü bir anıydı. 2017-2018 sezonuna büyük beklentilerle giren Fenerbahçe taraftarı, ilk resmi maçında ayağı yere basan bir futbol sergiledi.  

Sezon öncesi hazırlık maçlarında rutinin dışına çıkılarak, güçlü takımlarla maçlar yapılması saha içindeki eksiklerin net bir şekilde görülmesini sağladı. Zorlu hazırlık sürecinde alınan notlar, Sturm Graz maçında kendini gösterdi. Defansın en önemli ismi Kjaer ve santrafor Van Persie’den yoksun çıkılan maçta, Türkiye standartlarında “genç” sayılan Ahmethan, ilk onbirde kendine yer buldu.

Sarı lacivert renklere gönül vermiş taraftarlar başlama vuruşuyla beraber yeni sezona merhaba dedi. Bu merhaba biraz ürkek sesle çıkmış olabilir. Çünkü taraftarın aklında; yoksa yeni sezonda o, eski sıkıntılar tekrarlanacak mı? Futbolcular formanın hakkını yine mi veremeyecek? Gibi olumsuz sorular vardı.  

Televizyon karşısında maçı izleyen taraftarlar takımda bir şeylerin değiştiğini hemen fark etti. Stoper stoper olduğunu, kanat oyuncuları kanatlardan bindireceğini, top sürme yeteneği olan oyuncuların topla hareketlenmesi gerektiğini... Kısacası saha içinde futbolcular kimliklerini bulmuştu.

Karşılaşma iki takım adına da kontrollü başladı. Dakika 10’da, orta sahadaki büyük boşluğu iyi değerlendiren Sturm Grazlı oyuncular, ikinci bölgeyi hızlı bir şekilde geçerek skoru 1-0 yaptı. Golün adı S.Hierlander. Fenerbahçe’nin geriye düştüğü golde savunma yerleşim hataları ön plana çıktı. Sturm Graz’ın golünde 6 Fenerbahçeli oyuncu kendi ceza sahası alanındaydı. Düşünün...

Geriye düşen Fenerbahçe, kontrolü yavaş yavaş eline aldı. Dakika 29’a kadar istenileni veremeyen Alper, vites yükselterek direksiyona geçti. Yeni transfer Dirar’dan aldığı topla içeri kateden Alper, ceza sahasının sağ tarafından topu içeriğe gönderdi. Ters vuruşla topu kendi ağlarına yollayan Maresic skoru 1-1 yaptı. Golle beraber baskısını artıran Fenerbahçe, 35’te Valbuena’nın kullandığı köşe vuruşuna zamanında yükselen Roman Neustadter’le durumu 1-2’ye taşıdı.

Aykut Kocaman, Fenerbahçe’deki öz güven sorununu çözmüş gibi duruyor. Kadroda kalmış oyuncular, Sturm Graz maçında daha istekli ve daha bilinçli mücadele sergiledi. Şener ve Hasan, başlama düdüğünden itibaren hem hücumda hem de defansta dikkat çekici bir performans sergiledi. Yeni sezonda beklerin, sadece savunma organizasyonlarında değil hücum organizasyonlarında da kilit rol oynayacağı Sturm Graz maçında görüldü. Teknik direktörlerin futbolcular üzerinde nasıl etkili olduğunu bu maçta bir kez daha görmüş olduk. Alper’den bahsediyorum. Alper, sonunda kendini keşfedebildi. Topla etkili hareketleri, çok basit adam eksiltmesi, topla oynayarak takımını rahatlanması... Kendisinden istenilen her şeyi Sturm Graz maçında göstererek etkili bir performans sergiledi.

Valbuena, takım lideri olabilme özelliği taşıyor. Tüm duran topların arkasında o vardı. Takımını hırsıyla, üçüncü bölgeye rahatlıkla çıkardı. Valbuena’nın nokta transfer olduğu Sturm Graz maçında netleşti. Bir diğer değinilmesi gereken oyuncu Skrtel, kritik müdahaleleriyle takımını ayakta tuttu. Fenerbahçe yeni sezonda Skrtel’e sahip olduğu için çok şanslı. Gelelim Ahmethan’a... Ben, genç oyuncu kavramına karşıyım. Daha genç yanlışları olacak. Genç işte... Futbolda yaşa takılmamak gerekiyor. Dünya futbolunda Ahmethan’dan daha da “genç” oyuncular takımlarının ilk on birlerinde oynayarak, takımlarının kilit oyuncuları oluyor. En yakın örneği Bruma, Türkiye’ye kaç paraya ve kaç yaşında geldi. Bruma için spikerlerin, genç oyuncu genç genç... Dediklerini ne kadar duydunuz? Ama Ahmethan için spiker, isminden çok genç kavramını telafuz etti. Kısacası bu genç olayının bırakılması gerekiyor.  Ahmethan saha içinde kaldığı sürede iyi işler yaptı. Doğru yerlerde durarak pozisyon bilgisinin iyi olduğunu gösterdi. Aykut Kocaman’a geniş kadroda ben de varım dedi.

Fenerbahçe’nin artılarına değindik. Eksilerine de değinmek gerekiyor. Fenerbahçe takım olma sürecinde. Bunun sancılarını geriye düşülen golde gördük. Takım savunmasını neredeyse kendi ceza sahasında kuran Fenerbahçe, rakibe çok şut şansı tanıdı. Rakip, Sturm Graz olduğu için şutlar etkisiz kalmış gözükebilir ancak daha güçlü ekiplerde bu sorun teşkil edebilir.

Yeni sezonda eskiye göre daha iyi bir Fenerbahçe izleyeceğimiz kesin. Bakalım Fenerbaçe’nin play offdaki rakibi kim olacak.

Fenerbahçe’ye play off aşamasında başarılar dilerim. 

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google+'da Paylaş
Spor Kahvesi'nde söz sende!
Spor yazarı olmak için tıkla.
comments powered by Disqus
Yazar Olmak İçin Tıkla

Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi'ndeki Rakibi Belli Oldu

Beşiktaş'ın Muhtemel Rakipleri Belli Oldu

Kocaman'dan Yıldırım'a Güldüren Satış

Kartal’dan Carlos Tevez Hamlesi

Beşiktaş'ın Vida Transferinde Son Durum
Takip et: @spor_kahvesi