Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google+'da Paylaş
Yazarlar Yazar olmak ister misiniz?

12 Genç Dev Adam!

09/09/2017Doğukan BeykozTarihimiz boyunca spora ve sporcuya verdiğimiz değer, önem ve hassasiyet ile övünmüşüzdür. Hangi spor dalı ve müsabakası olursa olsun, tüm Türkiye olarak televizyonun başına geçer ve son düdük gelinceye kadar, millilerimizi var gücümüzle desteklemek huydur bizde. Ancak bu destek ve sevginin yanı sıra her zaman eleştirdiğimiz en önemli husus; maalesef alt yapı eksikliği olmuştur. Özellikle A Milli Futbol takımımız ve A Milli Basketbol takımımızda bulunan mevcut kadro, uzun yıllar boyunca hakimiyetini sürdürmeye devam etmişti. Bu durum bir yandan sevindirici olsa bile diğer yandan üzücü bir tablodur…

Çünkü, fiziksel güç ve taktik savaşına dönüşen spor dünyasında, kendini yenileyemeyen takımlar yok olmaya mahkumdurlar. Bu felsefe içerisinde değişim ve dönüşümün kaçınılmaz olduğunu görmek için kahin olmaya gerek yok diye düşünüyorum. Sonuç olarak alt yapı, bir spor dalının can damarlarıdır diyebiliriz.

Alt Yapının Gücü

Konuyu daha yalın hale getirmemiz gerekir ise A Milli Basketbol takımımız, uzun yıllar boyunca belirli bir jenerasyona bağlı olarak yoluna devam etmek zorunda kalmıştı. Bizlere tarihi başarılar yaşatmalarının yanı sıra millilerimizi düşük enerjileri ve aşırı öz güvenlerinden dolayı eleştiri yağmuruna tuttuğumuz günleri hatırlayalım. Peki, bu durumun temel nedeni neydi? Tabi ki de yeni bir jenerasyon eksikliği…

Tam da bu noktada, A Milli Basketbol takımımız yeni bir jenerasyonla karşımıza çıktı. Yazılarımı takip edenler bilirler, 2016 yılının Temmuz ayında “2016 Rio Olimpiyatlarına Nasıl Veda Ettik?” başlıklı bir yazı yazmıştım. O yazımda, milli takımın kabuk değiştirdiğini ve sporseverler olarak bizlerin sabırlı olması gerektiğini dile getirmiştim.

Bugün alt yapıdan yetiştirdiğimiz; Melih Mahmutoğlu, Kenan Sipahi, Cedi Osman ve Furkan Korkmaz gibi isimler A Milli Basketbol takımımızı sırtlayarak, Avrupa Şampiyonası’nda son 16 takımın içerisine sokmayı başardılar. Önümüzdeki yıllarda alt yapıdan yetiştirdiğimiz daha nice sporcularımızla uluslararası müsabakalarda nice başarılara erişmek umuduyla. 

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google+'da Paylaş
Spor Kahvesi'nde söz sende!
Spor yazarı olmak için tıkla.
comments powered by Disqus
Yazar Olmak İçin Tıkla

Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi'ndeki Rakibi Belli Oldu

Beşiktaş'ın Muhtemel Rakipleri Belli Oldu

Kocaman'dan Yıldırım'a Güldüren Satış

Kartal’dan Carlos Tevez Hamlesi

Beşiktaş'ın Vida Transferinde Son Durum
Takip et: @spor_kahvesi